Návštěva muzea

Ve čtvrtek 11. 11. 2021 navštívila mateřská škola muzeum Pod čepicí v Hronově, kde proběhl  projektový den, zaměřený na polytechnické vzdělávání s názvem „V jednom kole“. V muzeu na nás čekaly tři místnosti, ve kterých byl pro děti připravený program, který je hravou a zábavnou formou seznamoval s KOLEM. Děti si například  prohlížely  obrazy na zdech a popisovaly co všechno vidí, pojmenovávaly předměty na obrazech. Mohly si vyzkoušet kolečko na tyči, kterým se měří vzdálenost. Uprostřed místnosti byl stůl, kde děti mohly vybarvovat obrovskou mandelu, mohly stavět z kostek nejrůznější stavby. V jedné části místnosti byl stolek, na kterém děti zase skládaly kulaté obrázky ze dvou dílů dohromady, jednalo se opět o věci kolem nás, které jsou kulaté – pomeranč, meloun, koláč atd. Jedna stěna byla také zaměřena na lidská povolání a řemesla.  Po ostatních zdech byly různá ozubená kolečka, která se dala roztáčet a pozorovat, jak do sebe zapadají. Všude po místnostech byly rozmístěny stojany, na kterých byla umístěna např. dřevěná housenka z koleček, která se hýbala podle toho, jak rychle se točilo klikou, ukazovalo to, jak funguje klika. Děti si mohly zahrát obří člověče nezlob se. Všude byly rozmístěny hračky na rovnováhu, zklidnění, nejrůznější hlavolamy, na stěnách si děti mohly zkusit projít bludiště, světelné klamy. Také zde bylo umístěno velké, dřevěné kolo, ve kterém byly cestičky s kuličkami, kolem muselo několik dětí pohybovat tak, aby dostaly kuličky bludištěm. Děti se tak učily spolupracovat, trpělivost, jemnou motoriku. Další dřevěné kolo zase mělo tři barevné otvory a tři kuličky stejné barvy, děti se snažily dostat správnou barvu kuličky do správné barevné díry. Také jsme si prohlédli zrcadlovou komoru plnou drobných světýlek, takže to vypadalo, že pod námi je obrovská hloubka, která nikde nekončí a nad námi zase nekončící výška. Ve tvořivé dílničce si děti mohly vyzkoušet frotáž nejrůznějších mandel, mohly kreslit, vybarvovat, tvořit. Naše děti si s paní lektorkou vyrobily pohyblivý kulatý obrázek na špejli.

Alice Zachovalová