Minulý týden, přesněji 6. listopadu, naší mateřskou školu opět navštívila paní učitelka a loutkoherečka Eva Kotyzová se svým kulturně vzdělávacím programem. Představení zahrnovalo primárně prevenci před nástrahami, se kterými se děti mohou setkat v běžném životě. To znamená, setkání s někým cizím, jedovaté rostliny a houby, chování při bouřce. V rámci environmentální výchovy to byl vztah k přírodě, záchrana zvířat. A to vše bylo dětem sděleno za pomocí interaktivního loutkového představení, kdy se děti samy stávají hrdiny příběhu o kouzelném lese. V tomto případě je tu ještě něco navíc. Propojuje se tu environmentální výchova s muzikoterapií, logopedická a motorická prevence s krátkou řízenou meditací. Děti v kouzelném lese spolu s malým Adamem objevují, jak se správně k přírodě chovat, aby nám na oplátku poskytla některé ze svých darů, prospěšných pro zachování našeho zdraví a duševní pohody.
Pan Martin Kubát není pro naše děti neznámý pán, který hraje ve školkách na klavír. A proto jsme dnes, opět po nějaké době, pana Martina v naší školce, spolu s kamarády ze školky Jivka Verneřovice, přivítali. Pan varhanista přivezl spolu s písničkami a melodiemi, také kamaráda Bohouška, který nás provázel celým hudebním dopolednem. Bohoušek, vlastně Bohuslav Martinů, děti naučil písničku a velmi milým a srozumitelným způsobem seznámil děti s životem a dílem tohoto hudebního skladatele. Pan Kubát přednesl melodie z klavírního cyklu ,,Bajky“, a aktivně zapojil děti, pomocí hudebních nástrojů, písničky a tance do svého projektu. Naprosté mistrovské ovládání klavíru, v podání pana Kubáta, děti nesmírně bavilo a s nadšením, a zaujetím se podílely na krásném, zábavném dopoledni.
Do mateřské školy zavítala paní Hana Adamcová, která dětem představila svět hmyzu.
Nejprve si děti vyzkoušely sestavit mravenčí dálnici s realistickými postavičkami mravenců. Poté se proměnily v cvrčky a pomocí hřebínků napodobovaly jejich cvrlikání.
Nakonec obešly všechna připravená stanoviště, kde mohly vidět například hmyzí úlovky pod lupou nebo si samy sestavit domeček pro hmyzí obyvatele.
Děti byly nadšené a jistě si odnesly spoustu nových poznatků.
V pátek 3. října jsme v naší mateřské škole přivítali postavu medvídka pandy, který přišel s dětmi oslavit Mezinárodní den zvířat. Tento projektový den zahrnoval různé aktivity dětí, jako je plnění úkolů, sledování pohádek, smyslohrátky, povídání o zvířatech, prohlížení knih se zvířecí tématikou a tvoření medvídka pandy z papírového tácku. Tyto činnosti rozvíjely například jemnou motoriku, zrakové vnímání, řečové schopnosti, ale především lásku ke zvířatům a vnímání, pochopení přírodního světa. Hlavním překvapením byl medvídek panda, který přišel do školky děti pozdravit, zatančit si s nimi. Do hrátek s pandou se zapojila s nadšením většina dětí. Jen některé dětičky, převážně věkově nejmladší, medvídka pozorovali raději z povzdálí.
Poslední pátek, v měsíci září, byla naše mateřská škola součástí projektu, který pořádala základní škola, s názvem Noc vědců. Pro příchozí návštěvníky si učitelky spolu s asistentkou připravily pokusy, při kterých se samy nafukovaly balonky, kostky cukru se za pomocí barev měnily v květiny a ačkoliv je zima ještě teprve před námi, světe div se, měly jsme připravený i běloučký sníh. K tomu všemu přibyly ještě smyslohrátky, v podobě lovení hmyzu v kinetickém písku a barevné ježkování.
Letošní ročník se tematicky nesl v duchu Bohatství a my všichni víme, že největším bohatstvím jsou naše děti.
Strana 5 z 23