Máme tu začátek školního roku a s ním i první akci v mateřské škole. V pátek 12. 9. 2025 nás přišla navštívit, v rámci projektu canisterapie, paní Zuzka s pejskem Pepinou. Zuzka se v rámci canisterapie zaměřuje především na seniory. Proto jsme uvítali, že si našla, ve své vytíženosti, čas na naše děti ve školce.
A co je to vlastně canisterapie?
Je to metoda pozitivního působení na člověka prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa, která má za cíl zlepšit jeho psychický, sociální i fyzický stav. Zjednodušeně, pes a jeho průvodce tvoří léčebný tým, který pomáhá rozvíjet a zlepšovat psychickou pohodu, motorické a komunikační dovednosti, zvyšovat motivaci, sociální cítění a začleňování do kolektivu.
A jak to probíhalo?
Děti se od samého rána těšily a návštěvu přijaly velmi srdečně, hlavně tedy pejska. Po krátkém úvodním povídání o tom, jak se o pejsky starat, jak je důležité se k nim chovat, a to s respektem a klidem, si mohly děti samy vyzkoušet, jak taková spolupráce s pejskem probíhá. Děti se například učily, jak správně psa pohladit, jak vést na vodítku, základní povely, anebo se jednoduše jenom k psímu kamarádovi přitulit. Protože mazlení, hlazení, komunikace a hra se psem uspokojuje především citové potřeby dětí. A tato potřeba byla v pátek v naší školce, za pomocí Pepiny, naplněna vrchovatě.
Vše probíhalo v pohodové a radostné atmosféře společně s kamarády ze třídy, s učitelkami i Zuzkou. Doufáme, že se tato akce ,někdy v budoucnu, zopakuje.
Poslední týden ve školním roce byl v naší školce opravdu hektický. Téměř každý den přinesl nějakou akci.
V úterý to bylo již zmiňované vyřazování předškoláků na Obecním úřadě v Radvanicích.
Středa se nesla ve znamení výšlapu předškoláků na Sněžku, na který se těšily od brzkého jara a pilně trénovaly. Do Pece pod Sněžkou naše děti přivezl autobus a ostatní bylo již na nich. Počasí jim bylo přáno a nic nebránilo tomu, vydat se vstříc dobrodružství a zdolat naši nejvyšší horu, což se jim podařilo. Zkrátka, naši předškoláci jsou borci a zasluhují si velkou pochvalu, a to nejen nejen děti, ale i paní učitelky.
Ve čtvrtek jsme se od dopoledních hodin připravovali na zahradní slavnost, aby bylo vše pro děti, jejich rodiče a ostatní příbuzné, kamarády nachystáno. Zahrada byla vyzdobená, občerstvení připraveno, program dětí nachystaný. Slavnost proběhla za krásného slunečného počasí, děti byly velice šikovné a překvapení, relaxační masáž pro rodiče, s říkankou, zvládly na jedničku. To samé platí pro maminky, tatínky, babičky atd., kteří svým ratolestem tuto masáž oplatili. Pak už byla jen volná zábava, kterou jsme si snad dosyta, všichni užili.
Konec týdne patřil zase předškolákům. V pátek odpoledne jsme se s dětmi vypravily na cestu za pokladem do Jestřebích hor. Cestou děti plnily vědomostní úkoly a v cíli na ně čekal již zmiňovaný poklad, který musely najít. Vše se podařilo. Úkoly splněny, ukrytý poklad se našel. Na řadu přišlo opékání a hry, které byly pro děti připraveny. A pak už nám jen zbývalo, přenocovat na Jestřebí boudě. Ráno jsme všichni vstávali s úsměvem na tváři a po snídani se vydali zpět domů. Děti si odnesly nejen krásné zážitky, ale pro některé to bylo poprvé, kdy nocovaly bez rodičů. Zkrátka, nikomu se nestýskalo, nebyl na to čas, a všichni jsme ve zdraví přežili, a proto si všichni zaslouží pochválit.
Tímto děkujeme i všem rodičům, kteří své děti s láskou podporují ve všech aktivitách, které pro ně pořádáme.
Dnes se uskutečnilo slavnostní pasování na školáky. Naše předškoláky již tradičně pasuje starosta obce Radvanice. Pasování je vždy krásná akce ve spojení Mateřské školy, zástupců Obecního úřadu a Spolku pro občanské záležitosti. Je vždy plná veselí, radosti našich dětí a dojetí jejich rodičů, či rodinných příslušníků. Děti předvedly, jak moc jsou šikovné a připravily si pro všechny přítomné, pásmo krásných básniček. Loučení není lehké ani pro nás, učitelky. S dětmi jsme zažívaly a prožívaly jejich radosti i starosti a rázem jsou z nich velcí školáci, kteří se vydávají na další etapu svého života.
Děti si z dnešního dne, mimo zážitků, odnesly kufříky s obrázky dle jejich přání, krásnou knihu a památeční tričko. Připraven byl přípitek a stůl plný dobrot, který pro naše děti připravila paní Petra Királová, které patří velké poděkování.
Všem budoucím školákům přejeme mnoho radosti a úspěchů ve škole, rodičům trpělivost se svými ratolestmi.
V měsíci červnu nás čekal výlet na Kuks a dnes konečně nadešel ten dlouho očekávaný den. Ráno jsme se vydali autobusem směr Hospital Kuks, kde nás čekalo divadelní představení, v podobě pohádky, Princ Bajaja. Tuto rytířskou pohádku pro nás připravila herecká divadelní společnost Pěnkavův dvůr Takonín, která používá skutečné rekvizity a je přizpůsobena nejmladším divákům. Děti tak mohly vidět, jak se princ oblékal do rytířské zbroje, jak se cvičil a sedlal rytířský kůň, krásné kostýmy, královskou svatbu a hodování. Ale především, velmi zábavnou a současně poučnou pohádku. Po zhlédnutí jsme si ještě stihli projít úžasnou bylinkovou zahradu a sníst si zmrzlinu. Domů se děti vracely s malým dárečkem od Kašpárka, a to přímo s jeho rolničkou.
Rok se s rokem sešel, a my mohli v naší školce opět přivítat pana Karla Najmana, který k nám přijel, se svými dravci, v rámci výukového programu. Tento program je zaměřený na environmentální výchovu v oblasti biologické ochrany. A co to taková biologická ochrana v jeho podání je? Dravce, jako jsou sokoli, káně Harrisova a rudoocasé, jestřábi, krahujci a orli skalní, využívá k vyhánění a plašení zvěře z luk a polí v období senosečí, z areálu letiště, aby nedošlo ke kolizím s letadly. Děti se mohou s těmito dravci blíže seznámit. To je, prohlédnout si je zblízka, pohladit je, navléknout si ochrannou rukavici a zkusit si podržet orla skalního. Je to jeden z dalších moc pěkných dní, které ve školce s dětmi zažíváme a dozvídáme se spoustu nových informací. A aby to nebylo jen o dravcích, pana Karla vždy doprovázejí, úžasně vycvičení a velmi přítulní, Bretaňští ohaři, kteří jsou mu při jeho práci velkými pomocníky.
Strana 6 z 23